Nakon reakreditacije investicionih mera IPARD III programa, IPARD Upravljačko telo radi na pripremi akreditacije Mere 5 – Sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja – LEADER pristup. S obzirom na kompleksnost procesa pripreme, u okviru bilateralne saradnje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i hrane Slovenije i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije (MPŠV), Slovenačka misija je tu da pomogne našem Upravljačkom telu da pripremi akreditacioni paket za Meru 5 LEADER. Slovenačke koleginice su kroz niz prezentacija predstavile njihov način pristupa pomenutoj problematici. Saradnja se realizuje kroz četiri misije:
U periodu od 17. do 19. juna 2024. godine, održana je Prva misija, u cilju animiranja zaposlenih u MPŠV, kao i pripreme Nacrta plana informisanja i komunikacije za pristup MPŠV.
Druga misija održana je u periodu od 15. do 17. jula 2024. godine. Cilj ove misije se odnosio na pripremu nacrta pravilnika i procedure za izbor LAG-ova, godišnji akcioni plan i smernice za pripremu lokalnih strategija ruralnog razvoja.
Tema treće misije se odnosila na uspostavljanje Mreže za ruralni razvoj i njena uloga u sprovođenju LEADER pristupa.
Četvrta misija se održala u periodu od 25. do 27. septembra 2024. godine. U skladu sa planom aktivnosti u okviru ove saradnje IPARD Upravljačko telo Srbije dostavilo je predlog delegaciji Slovenije da se posete 4 potencijalna LAG-a u Srbiji: Fruška gora – Dunav, Sremski Karlovci – Kovilj, Rtanj i Katena Mundi.
U sredu, 25. septembra 2024. godine, u Ekološkom centru Radulovački u Sremski Karlovcima, sa početkom od 14 časova održan je sastanak kome su prisustvovali predstavnici MPŠV i Ministarstva poljoprivrede iz Slovenije, predstavnici LAG-a Bogatsvo podeželja Ptuj, s naše strane predstavnici pokrajinskog Sekretarijata za privredu i turizam, lokalne samouprave i JP Belilo, Partnerstva za ruralni razvoj Sremski Karlovci – Kovilj (Partnerstvo K-2), Pokret gorana Vojvodine, Dunav 1245, vinarija Benišek-Veselinović, vinarija Kurjak, pivara Crkvenjakov iz Kovilja, konsultanti za Ipard i dr.
Sastanak je otvorio predsednik Partnerstva K-2, pozdravio prisutne i predstavio organizaciju. Govorio je o iskustvima izrade najznačajnijeg dokumenta Strategije ruralnog razvoja za područje Sremski Karlovci – Kovilj, u čijoj izradi je učestvovalo 70 građana sa ovog područja i to je bila prva predata Strategija ruralnog razvoja LAG-a u Srbiji. Posebno je istakao aktivnost članova organizacije na prezentaciji dela iz strategije u okviru sektorske oblasti „Infrastruktura“, operativni cilj „Bolje povezivanje Kovilja i Sremskih Karlovaca“, u okviru mere „Izgradnja žičare (gondole) preko reke Dunav“ gde je izvršena poseta JP „Gold gondola“ na Zlatiboru, razmenjene informacije sa direktoricom i napravljen je idejni predlog rešenja za razvojni projekat „Dunavska gondola“ koja bi bila nova turistička atrakcija u ovom području. Konstatovao je da nakon prihvaćene Strategije ruralnog razvoja MPŠV Srbije nije raspisalo obećane godišnje konkurse za male projekte što je značajno uticalo na aktivnosti LAG-ova u Srbiji. Zahvaljujući opštini Sremski Karlovci realizovan je jedan mali projekat „Uređenja Karlovačkog dunavca“ predviđen strateškim dokumentom.
Aleksa Jeftić, predsednik gorana Vojvodine, je uz pozdrav prisutnima govorio o samoj ideji i načinu kako je došlo do formranja ovog partnerstva.
Slovenačke predstavnice su upoznale prisutne sa svrhom i programom četvrte misije te su kroz niz prezentacija predstavile njihov način pristupa pomenutoj problematici. Posebno su prezentovale kako izgleda slovenački LAG u praksi, animacija LAG područja, izgradnja kapaciteta lica u LAG-u, uloga Mreže LAG-ova kao i uloga jedinica lokalne samouprave u LAG-u.
Šefica IPARD upravljačkog tela mr Jasmina Miljković je najavila raspisivanje poziva za početak naredne godine i sugerisala da već od jeseni lagano počnemo sa pripremama za to. Takođe upoznala nas je sa odlukom Evropske komisije da je vrednost malih projekata povećana sa 5 na 10 hiljada evra, što će LAG-ovima koji prođu predstojeću akreditaciju značajno povećati mogućnost realizacije projekata.
Diskutovalo se u više navrata o pojedinim detaljima.
Na pauzi svi učesnici su bili u prilici da degustiraju lokalne proizvode prisutnih proizvođača sa područja Sremski Karlovci – Kovilj.
Pristupilo se obilasku projekta na terenu. Pešice se krenulo kroz centar Karlovaca, gde je Vladimir Budalić iz Pokreta gorana predstavio kulturno istorijski značaj našeg grada i objekte u centru i njihovu istorijsku ulogu. Nastavio je na Karlovačkom dunavcu da predstavlja projekat LAG-a kao i druge projekte realizovane na ovom potezu.
Poseta je završena oko 18 sati, gosti su se zahvalili na gostoprimstvu, razmenjene su informacije između slovenačkog i našeg LAG-a, dogovorena je saradnja u budućnosti i zajedničko učešće na jednom od poziva iz evropskih programa.